Haberler

Butik Okul ve Özel Okul Arasındaki Fark Nedir?

Çocukla geleceğimiz olduğu için aldıkları eğitim çok önemlidir. En iyi eğitimi almaları için genelde anne babalar kesenin ağzını iyice açarlar.

Hangisi Daha Avantajlı?

Akıllara bir başka soru daha gelir, butik okul mu yoksa özel okul mu daha iyidir? Aslında ikisi de aynı özelliklere sahipmiş gibi gelse de farklı özellikleri de bulunmaktadır ve bu noktada butik okul daha kapsamlı, avantajlı olan taraftır.

Öğrenci Sayısı

Butik okullarda özel okullara nazaran öğrenci sayıları daha az olur. Buda kalabalık sınıflara neden olmaz, öğretmenler her öğrenciyle daha ayrıntılı bir şekilde ilgilenebilir, öğrencinin sorusu olduğu zaman ona kapsamlı bir şekilde cevap verebilir. Özel okullarda da en azından 20-25 kişilik sınıflar varken butik okullarda genelde 10 kişiyi geçmez. Buda derslerin verimli geçmesine katkı sağlar. Fiin koleji gibi butik okullarda öğrenciler kendilerini daha değerli ve özel hissederler. Pandemi gibi zorlu bir dönemde öğrenci sayısının az olması oldukça büyük bir avantajdır. Hijyenin korunması bakımından da oldukça büyük katkıları olacaktır.

Sanat ve Spor Programları

Kadıköy koleji gibi butik okullarda sanat ve spor dallarına daha fazla ilgi gösterilmektedir. Özel okullarda bu branşlara daha az odaklanılmaktadır. Butik okullarda öğrenci sayısı daha az olduğu için dersler hızlı biter ve öğretmenler her öğrenci ile ilgilenebilme şansı elde eder. Yani çocuklar tanınır, ilgi alanları keşfedilir ve o alanlara yönelmesi sağlanır. Resim, sanat, müzik, dans, drama gibi alanlara da yayılabilecekleri keşfedilir, okul hayatları sadece ders ile sınırlı kalmaz, daha sosyal bir çocuk olurlar.

Binanın Yapısı

Üsküdar koleji gibi butik okullarla özel okulları ayıran en önemli özelliklerden bir diğeri de okul binasının yapısıdır. Çocuk sayısı az olunca haliyle sınıf da azalır ve beraber öğretmen de daha az olur. Tüm bunlar okul binasının daha küçük olmasını sağlar. Fakat bu demek değil ki, görüntüsü kötü, normal apartman gibi bir okul olsun. Mimarı bakımdan da albenisi olan bir yapı oluşturulur. Özel okullara nazaran butik okullarda mimarı görünüm daha ev varidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir